Nadprodukcja wydzieliny

Nadprodukcja wydzieliny Oceń:
(3.83/5 z 6 ocen)

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam, mam pytanie bo od roku strasznie mnie męczy wydzielina. Czy to może być POChP (dodam, że mam 21 lat i paliłam ok. 3 lat, obecnie już nie palę, od kilku miesięcy)?
Zaczęło się od strasznego bólu z lewej strony klatki piersiowej i od kaszlu i wydzieliny śluzowatej. Po osłuchaniu lekarze nic nie stwierdzili niepokojącego w płucach, natomiast wysłali mnie do laryngologa, ponieważ stwierdzono, że mogę mieć problemy z gardłem i nosem. Laryngolog potwierdził wersje lekarza rodzinnego - nieżyt nosa. Niestety antybiotyki nie pomagały wydzielina i kaszel utrzymują się do tej pory. I tak chodziłam co jakiś czas do lekarzy i mówiłam o swoich problemach, w ciągu roku zrobiłam RTG zatok i płuc, gastroskopię i wyniki były dobre, nic się nie dzieje złego, a mnie zaczyna teraz męczyć znowu ta przykra flegma, tyle że teraz kolor zmieniła na zielonożółty, a czasem jest szarawoczarna, kaszlę, ale tylko dlatego, że nie mam siły już chrząkać, aby wypluć tę wydzielinę.
Byłam u pulmonologa miesiąc temu, osłuchowo - nic nie słychać, zalecił spirometrię, powtórzenie RTG płuc, i morfologię, niestety muszę czekać jeszcze na tę spirometrię, a bardzo się niepokoję, szczególnie wtedy, kiedy widzę tę kolorowa wydzielinę. Dodam, że nie mam duszności żadnych, nie boli mnie już klatka piersiowa, natomiast od tej wydzieliny strasznie mnie boli gardło. Proszę o odpowiedź czy to może być POChP?

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Z pewnością nie może to być POChP, bo choroba ta występuję generalnie po czterdziestym roku życia jako efekt długotrwałego działania szkodliwych pyłów i gazów (w tym najczęściej dymu tytoniowego). Wszystkie przypadki POChP występujące w młodszym wieku, tzn. tuż przed czterdziestym rokiem życia związane są z defektem genetycznym, tzw. wrodzonym niedoborem α1-antytrypsyny i objawiają się rozedmą, a więc dużą dusznością, niewielkim kaszlem i raczej brakiem niż nadprodukcją wydzieliny.

Nadprodukcja wydzieliny w tak młodym wieku, może być efektem:

 1. przewlekłego zapalenia zatok, zarówno alergicznego, jak i niealergicznego
 2. przewlekłego nieżytu nosa (alergiczny, naczynioruchowy, bakteryjny)
 3. rozstrzeni oskrzeli
 4. ropnia płuca
 5. niektórych postaci gruźlicy płuc

Ad 1,2
W przewlekłym zapaleniu zatok i przewlekłym nieżycie nosa (katar) wydzielina śluzowa spływa po tylnej ścianie gardła gromadzi się nad nagłośnią i zmusza chorego do jej odkaszlnięcia. Kaszel jest wówczas płytszy, jest to raczej "pochrząkiwanie", a nie głęboki i męczący kaszel towarzyszący usuwaniu wydzieliny z głębszych partii płuc. W celu rozpoznania wykonuje się zdjęcie RTG zatok, w bardziej skomplikowanych przypadkach tomografię komputerową zatok. Chorobę leczy się trudno i długotrwale ze względu na złą penetrację antybiotyków i innych leków do zatok. Bardzo pomocne są leki aplikowane do nosa. Szczególnym przypadkiem tej choroby są alergiczne zapalania zatok i błony śluzowej nosa, gdy występuje zupełny brak reakcji na antybiotyki, a poprawa następuje jedynie po podaniu wziewnych steroidó do nosa.

Ad 3
Rozstrzenie oskrzeli są efektem zniszczenia ściany oskrzeli przez nawracające (często w dzieciństwie) zapalenia oskrzeli. Towarzyszy im bardzo obfite odkrztuszanie pełnymi ustami, śluzowej, okresowo ropnie zabarwionej plwociny. Zaostrzeniom może towarzyszyć gorączka. Rozstrzenie rozpoznaje się na podstawie typowego obrazu klinicznego potwierdzonego tomografią komputerową płuc. Rozstrzeni jako stanu dokonanego nie daje się wyleczyć. Celem podejmowanej terapii jest zapobieganie zakażeniom poprzez tzw. toaletę drzewa oskrzelowego(drenaż ułożeniowy połączony z oklepywaniem chorego), zaostrzenia choroby leczy się antybiotykami.

Ad 4
Ropień płuca to ciężka bakteryjna choroba przebiegająca ostro najczęściej z wysoka gorączką dusznością i dreszczami. Często jest powikłaniem zapalenia płuc, najczęściej wywołanego przez gronkowce. Leczony antybiotykami w warunkach szpitalnych.

Ad 5
Gruźlica płuc jest chorobą zakaźną wywołaną prątkiem gruźlicy. Najczęściej zaczyna się skrycie stanami podgorączkowymi, kaszlem, osłabieniem, potami nocnymi i odkrztuszaniem plwociny. Rozpoznaje się ją na podstawie badania RTG.

Zmiana koloru wydzieliny ze śluzowego na żółty zdaje się sugerować nadkażenie bakteryjne i wymaga rozważenia antybiotykoterapii po uwzględnieniu parametrów stanu zapalnego (OB. CRP, leukocytoza). Zabarwienie szarawoczarne mogą powodować kurz i sadze po wdychaniu ich np. w centrum dużego miasta czy miejscach zapylonych lub zadymionych.

Reasumując, POChP jest najmniej prawdopodobną, a raczej wręcz niemożliwą przyczyną Pani kłopotów. Musi Pani dokończyć diagnostykę i cierpliwie przejść leczenie, które niestety w chorobach przewlekłych wymaga systematyczności i cierpliwości.

Zaprzestanie palenia tytoniu, choć na pewno niełatwe ma szansę ochronić Panią przed licznymi przewlekłymi chorobami (w tym POChP, choroba niedokrwienna serca czy rak płuca) w przyszłości i tego kroku należy Pani mocno pogratulować.

Data utworzenia: 22.03.2012
Nadprodukcja wydzieliny Oceń:
(3.83/5 z 6 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • tyna74
   2016-12-13 17:37
   Witam mam problemy z wydzielina jaka zalega mi w gardle,wszystko nasila się w czasie zimy ogólnie nie mam kataru nos suchy a co dzień rano muszę odkaszleć sporo gęstej wydzieliny w ciągu dnia także mi się to zdarza, w sytuacji kiedy nie mogę tej wydzieliny odchrząknąć powoduje to nawet wymioty chyba z powodu lepkości. Takie problemy mam już kolo 4 lat pamiętam ze zanim się zaczęły chorowałam na grypę. Robiłam badania zatok są czyste.odpowiedz
  • danny39
   2016-08-07 01:05
   Witam mam podobne problemy jak autorka pytania wiek 40 lat 25 staz palenia ostatnia diagnoza poczatki astmy ale ciagle mam wrażenie że pojawiające sie problemy z oddychaniem są spowodowane zatokami w trakcie złego dnia mam wrażenie niepełnej drożności nosa sucha śluzówke w nosie spływającą do tyłu wydzielinę tez ja odchrzakam czuję się nieditleniony a nie mam wrażenia ucisku w klatce piersiowej czy problemu z wzięciem oddechu raczej oddychając przez nos mam wrażenie oddychania "przez słomke" robię sie "zamulony" jak przy gorączce lub mocnym katarze kiedy po paru godzinach sie udrożnia czuję się "jak nowo narodzony" nadmieniam że opisuje tematy "bez lekó" te biore od 2 dni zaledwie spiro wyszło kiepsko pisałem w innym zapytaniu ale....z katarem i odkrztuszaniem dużej ilości wydzieliny rano mam problemy od lat ostatnio ustapił katar do przodu zostało spływanie do tyłu i od tego czasu pojawiają sie -dotychczas pięciokrotnie -duszności rano lub późno w nocy nadmieniam że w trakcie złego oddychania czyli powiedzmy ataku astmy nie mam kaszlu nie pojawia się nawet przy zapaleniu papierosa....odpowiedz
   • Ewa
    2017-01-16 20:05
    Witam, niestety mam podobne problemy. Borykam się z nimi od kilkunastu jak nie więcej lat. Przewlekłe zapalenie zatok, 6 punkcji oraz usuwania torbiel z zatoki szczękowej. Ciągłe nieżyty nosa i co najgorsze przy tym tak obrzęknięta śluzówka nosa, że oddychanie przez nos staje się niemożliwe. Aktulnie złapałam jakieś przeziębienia i od razu zapchany nos(ale bez kataru), trudności z oddychaniem i wrażenie gęstej "gumy: zalegającej od gardła w górę,, Nie wiem jak sobie z tym radzić . Czym rozrzedzić to coś?...odpowiedz
    • Magda
     2017-05-02 22:20
     Mi bardzo pomaga sol emska.pije 3razy dziennie.wypluwalam od kilku lat a tu po kilku dniach jest duzo lepiej.kaszle tylko rano a w ciagu snia jest ok.splywala mi z zatok wydzielinaodpowiedz
     • Piotrek
      2017-10-01 20:36
      Danny, Ewa, Magda napiszcie do mnie, myślę, że mogę Wam pomóc, miałem prawie identycznie. PG1100003@gmail.comodpowiedz
      • Hania
       2017-10-14 08:43
       Piotrek bardzo prosze o kontakt..+48 660 805 228odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

 • Skąd się bierze flegma u palaczy?
  Rano pobudka, kaszel i wypluwanie flegmy. Ale skąd ta flegma u palaczy? Czy to normalne w okresie jesienno-zimowym?
 • Ochrona radiologiczna pacjenta
  W tomografii komputerowej wykryto, że moje prawe płuco jest dotknięte azbestem i niżej widoczna jest malutka plamka. Pracowałem przeszło 50 lat przy azbeście i to skutki. Podejrzewają raka płuc.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies