Palenie tytoniu

 • Palenie a płuca

  Palenie a płuca

  Dla chorych na POChP zaprzestanie palenia tytoniu jest najskuteczniejszą metodą leczenia. Jest to jednocześnie jedyna w pełni udowodniona metoda powalająca na zahamowanie progresji choroby.

 • Papierosy typu light

  Papierosy typu light

  Mniejszą zawartość nikotyny i innych substancji w papierosie palacz kompensuje zwykle częstszym i głębszym zaciąganiem się dymem, który w ten sposób dociera do dalszych części płuc.

 • Elektroniczne papierosy

  Elektroniczne papierosy

  Około 5 lat temu pojawiły się na rynku pierwsze „elektroniczne papierosy” („e-papierosy”). Reklamowane są często jako nieszkodliwe, jednak do tej pory nie zostały przebadane w wystarczająco dokładny sposób – przeprowadzono jedynie pojedyncze niezależne badania oceniające ich wpływ na zdrowie.

 • Metody walki z nałogiem palenia tytoniu

  Metody walki z nałogiem palenia tytoniu

  Uświadom sobie ogrom zniszczeń, jakie powoduje nałóg, jak również jego koszt finansowy. Palenie nie jest Twoją wadą lub słabością – to po prostu potencjalnie śmiertelna choroba, na którą zapadłeś i którą można wyleczyć.

 • Czy e-papierosy pomagają w zaprzestaniu palenia?

  Czy e-papierosy pomagają w zaprzestaniu palenia?

  E-papieros stał się w ostatnich latach bardzo popularną i dość powszechną formą zastępowania papierosa u osób uzależnionych od nikotyny także w Polsce.

 • <a href="http://psychiatria.mp.pl/uzaleznienia/show.html?id=81218">Jak się uwolnić od palenia tytoniu?</a>

  Jak się uwolnić od palenia tytoniu?

  Zaprzestawanie palenia to proces, w którym ważna jest gotowość do zmiany sposobu funkcjonowania bez palenia, decyzja o podjęciu działania i motywowanie się do utrzymania tej zmiany w celu zapobiegania nawrotom do palenia. Czasami konieczna jest specjalistyczna pomoc w poradzeniu sobie z nałogiem.

 • Czy w&nbsp;starszym wieku warto zerwać z&nbsp;nałogiem palenia?

  Czy w starszym wieku warto zerwać z nałogiem palenia?

  Palenie również w starszym wieku zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu. Zmniejsza także prawdopodobieństwo pomyślnego starzenia się. Zerwanie z nałogiem jest możliwe także u seniorów, a ponadto poprawia przebieg chorób i znacząco zmniejsza śmiertelność.

 • <a href="http://dieta.mp.pl/otylosc/show.html?id=79888">Przyrost masy ciała związany z&nbsp;zaprzestaniem palenia tytoniu</a>

  Przyrost masy ciała związany z zaprzestaniem palenia tytoniu

  Ile się tyje po zaprzestaniu palenia tytoniu? Czy można przewidzieć, kto nadmiernie przytyje? Czy obawa, że się przytyje, lub faktyczny przyrost masy ciała ograniczają skuteczność próby zaprzestania palenia? Czy przyrost masy ciała po zaprzestaniu palenia znosi korzyści zdrowotne związane z niepaleniem tytoniu?

 • Kwestionariusz oceny stopnia uzależnienia od nikotyny

  Kwestionariusz ten służy do oceny fizycznego uzależnienia od nikotyny. Nawet jeżeli wynik nie wskazuje na uzależnienie fizyczne, możesz być uzależniony psychicznie. Wynik testu nie może stanowić podstawy do samodzielnego podejmowania decyzji dotyczących leczenia.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Aktualności

 • Co dziesiąty zgon związany z paleniem tytoniu
  Mimo kampanii antynikotynowych, nadal rośnie liczba palaczy papierosów. Z tytoniowym nałogiem związany jest co dziesiąty zgon – alarmuje raport Global Burden of Diseases opublikowany przez „Lancet”. Najgorsza sytuacja jest w Chinach, Indonezji oraz Rosji. W raporcie uwzględniono 195 krajów.
 • E-papierosy już nie dla nieletnich i nie w miejscach publicznych
  Osoby poniżej 18. roku życia niebawem nie będą mogły kupić w sklepach już nie tylko tradycyjnych wyrobów tytoniowych, ale także e-papierosów. Nowe przepisy wprowadzają także zakaz używania e-papierosów w miejscach, gdzie palenie jest zabronione, np. na przystankach i w szkołach.
 • E-papierosy tylko dla dorosłych
  Osoby niepełnoletnie nie będą już mogły kupić elektronicznych papierosów – przewiduje nowela ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. E-papierosów nie będzie też można używać w miejscach, w których obowiązuje zakaz palenia, np. na przystankach i w szkołach. Przepisy wejdą w życie 14 dni od ogłoszenia ustawy.

Wszystko o POChP

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania

 • Skąd się bierze flegma u palaczy?
  Rano pobudka, kaszel i wypluwanie flegmy. Ale skąd ta flegma u palaczy? Czy to normalne w okresie jesienno-zimowym?
 • Ochrona radiologiczna pacjenta
  W tomografii komputerowej wykryto, że moje prawe płuco jest dotknięte azbestem i niżej widoczna jest malutka plamka. Pracowałem przeszło 50 lat przy azbeście i to skutki. Podejrzewają raka płuc.
 • Czy moje objawy wskazują na POChP?
  Od kilku miesięcy zmagam się z nawracającymi przeziębieniami, którym czasem towarzyszy kaszel. Mam krzywą przegrodę nosowa, często mam katar. Boję się, że to początek POChP. Czy takie objawy wskazują na POChP, czy to może być tylko nieżyt?
 • Koncentrator tlenu – problemy w użytkowaniu
  Mój tato choruje na POChP i korzysta z koncentratora tlenu. Czy konieczne jest stosowanie nawilżacza, jeżeli tlen podawany jest przez wąsy tlenowe? Ciągle narzeka, że skrapla mu się woda i przez to się wybudza.
 • Wnęki naczyniowe
  Opis RTG kl. piersiowej: „Płuca bez zmian naciekowych. Serce niepowiększone. Wnęki wydatniejsze, naczyniowe. Kąty przeponowo-żebrowe wolne”. Co oznaczają wydatniejsze wnęki naczyniowe?

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies