×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Koncentrator tlenu

Pytanie

Mój tata choruje na POChP - jego choroba jest bardzo zaawansowana. Praktycznie co 2 tygodnie zawozimy go do szpitala, ponieważ traci siły, jest senny i ma trudności z oddychaniem. Oczywiście w szpitalu pomagają mu na tyle, na ile mogą, ale ja chciałabym się dowiedzieć, w jaki sposób można mu jeszcze pomóc. Nie wiemy tak naprawdę jak długo powinien korzystać z koncentratora tlenu (mamy go w domu), ponieważ jedni lekarze mówią, że ma być pod tlenem do 17 h na dobę, a inni twierdzą, że to za dużo i że może zapaść w śpiączkę. Mam jeszcze pytanie - czy można w jakiś sposób prowadzić rehabilitację taty, żeby go trochę wzmocnić, ponieważ jest bardzo słaby i nawet kilka kroków to dla niego wysiłek.

Odpowiedział

dr n. med. Filip Mejza
Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób płuc

Szanowna Pani, aby przewlekłe leczenie tlenem miało wpływ na przedłużenie życia chorego, konieczne jest stosowanie go co najmniej 15 godzin na dobę. Jednak priorytetem leczenia jest to, by było bezpieczne. Z tego co Pani pisze, choroba Pani Ojca jest bardzo zaawansowana. W tym stadium POChP wielu chorych ma stale podwyższone stężenie dwutlenku węgla we krwi (ono właśnie odpowiada za senność i niekiedy nawet prowadzi do śpiączki zagrażającej życiu). U niektórych chorych tlenoterapia może prowadzić do zwiększenia stężenia dwutlenku węgla we krwi.

Aby zdecydować o tym, czy stosować tlenoterapię przewlekłą i jaki przepływ tlenu wybrać, konieczne jest wykonanie gazometrii krwi tętniczej podczas tlenoterapii (badanie na pewno było wielokrotnie wykonywane w przypadku Pani Ojca). Nie znając dokładnych wyników badań, nie mogę Pani odpowiedzieć na pytanie, czy Ojciec powinien stosować tlenoterapię domową. Proponuję zdać się tutaj na opinię lekarza prowadzącego, znającego wszystkie wyniki badań. Można jednak założyć, że jeżeli kilkugodzinna tlenoterapia nie prowadzi do znacznego zwiększenia stężenia dwutlenku węgla, prawdopodobnie można kontynuować tlenoterapię przez >15 godzin jak zalecają wytyczne. Ważne jest dokładne kontrolowanie przepływu tlenu, który powinien pozostawać w zaleconych przez lekarza granicach.

Wszyscy chorzy na POChP, w tym i pacjenci z ciężką POChP odnoszą korzyść z rehabilitacji. W przypadku chorych na ciężką POChP (zob. Stadia ciężkości POChP) mogą to być ćwiczenia oddechowe, rehabilitacja ruchowa; warto też zwrócić uwagę na zapewnienie właściwej ilości kalorii w diecie. Rehabilitacja chorego na ciężką POChP powinna być prowadzona przez doświadczonego rehabilitanta.

Warto podczas kolejnej hospitalizacji umówić się na dalszą rehabilitację z jedną z osób prowadzącą rehabilitację Taty w szpitalu.

Niestety, musi Pani mieć świadomość, że POChP to choroba nieuleczalna, a u chorych na bardzo ciężką POChP trudno oczekiwać spektakularnej poprawy stanu zdrowia. Ważne jest zapewnienie choremu jak najlepszej jakości życia i zmniejszenie dolegliwości. Odpowiednio wcześnie chory powinien też wspólnie z najbliższą rodziną podjąć decyzję, czy życzy sobie podłączenia do respiratora w razie ciężkiego zaostrzenia POChP (Objawy zaostrzeń POChP, Przyczyny zaostrzeń POChP).

26.03.2012
Inne pytania
  • Wnęki naczyniowe
  • „Śpiączka farmakologiczna” u chorych na POCHP
  • Przeszczep płuc
  • Test sześciominutowego marszu
  • Nadprodukcja wydzieliny
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta